+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İstiridye Mantarı Ağaç Kütüklerinde Pleurotus Üretimi

31 Temmuz 2017
321 kez görüntülendi
İstiridye Mantarı Ağaç Kütüklerinde Pleurotus Üretimi

Kavak,

Gürgen,

Meşe,

Kızılağaç,

Telli kavak,

Ihlamur,

Söğüt gibi ağaçların kütüklerinde yetiştirilebilir

Tercihen yeni kesilmiş, nemini kaybetmemiş kütükler kullanılmalıdır. 30-40 cm uzunluğunda 15-20 cm çapındaki kütüklere 2-3 cm çapında 5-6 cm derinliğinde ve 6-8 adet olmak üzere delikler açılır.

Açılan deliklere misel aşılanır. Kütükler plastik malzeme ile nemini ve ortamda oluşan karbondioksit gazını muhafaza için kapatılır.

Bir süre sonra miseller kütük kesim yüzeyinde beyazlıklar halinde görülmeye başlar.

Kütüklerin kuru ağırlığı kadar verim almak mümkündür. Ağaç kütüğünde üretim yöntemi, hobi ve amatör üreticiler için daha caziptir.

Pleurotus türlerinin kütüklerde üretimi çok basit bir yöntemdir.

Bununla beraber, basitliğine rağmen, büyük çaplı üretimlerde uzun inkübasyon periyodu, düşük verim ve dışarıda yapılan üretimde çevre koşullarının etkisi nedeni ile kütüklerde üretim genelde kullanılmaz.

Kütük kültüründe ilk flaşa ulaşmak çok uzun zaman alır ayrıca çok hassas işçilik gerektirdiği halde alınan ürün düşüktür. Bu nedenle, ticari olarak tavsiye edilen bir üretim şekli değildir.

Pleurotus spp. Üretiminde hemen her yerde bulunabilecek pek çok bitkisel artık yetiştirme ortamı hazırlığında kullanılabilmektedir.

Bunlardan başlıcaları; Buğday Sapı, Çeltik Sapı, Pirinç Kavuzu, Pamuk Kapçığı, Mısır Sapı, Mısır Koçanı, Fındık Zurufu, Çay Artığı, Yer fıstığı Kabuğu, Kayın, Kavak, Meşe ağaçlarının talaşları ve buğday kepeğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?