+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İstiridye Mantarı Havalandırması Nasıl Olur ?

07 Mart 2019
16 kez görüntülendi
İstiridye Mantarı Havalandırması Nasıl Olur ?

İstiridye mantarı, oksijen oranı yüksek ortamlarda yetişir. Doğada diğer mantarlar gibi yol kenarında istiridye mantarı bulma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle üretim ortamındaki oksijen miktarı çok iyi ayarlanmalıdır.
İstiridye mantarının yetiştiği ideal oksijen miktarı diğer şartlara bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle kesin değerler vermek güçtür ancak mantarın sap ve yaprak yapısına bakarak oksijen miktarı tespit edilebilir.İstiridye mantarı yapraklarının kenarı yukarı doğru dönüyorsa veya mantar sapı uzuyorsa oksijen yetersizdir.

Üretim ortamında oksijen azalmasının nedeni, istiridye mantarının canlı bir organizma olması ve oksijen ile de beslenmesidir. Ayrıca yetişkin bir istiridye mantarı havaya her saatte yaklaşık 4 milyon spor bırakır. Spor, havada asılı duran ve yaklaşık 5 mikron büyüklüğündeki istiridye mantarı tohumudur. Bu tohumlar aynı zamanda oksijen oranının da düşmesine neden olurlar.

İstiridye mantarı üretiminde oksijen miktarını dengelemek ve havadaki sporları temizleyip ortamı insanların da nefes alabileceği hale getirmek çok önemlidir. Bu nedenle üretim ortama saat başı otomatik olarak havalandırılmalıdır.

Havalandırma yaparken içeri giren havanın istiridye mantarının üzerine doğrudan gelmesine engel olmak gerekir. Böyle bir durumda istiridye mantarı bir kaç saat içinde geri dönüşü olmayacak şekilde kuruyacaktır.

Doğru havalandırma, havalandırma kanallarının önüne serbest perdeler asarak yapılabilir. Bu sayede kanallardan gelen temiz hava doğrudan mantarın üzerine gelmeyecek, perdelerden aşağı süzülerek tüm ortama yayılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?