+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İstiridye Mantarı Kompost İçeriği

11 Aralık 2018
156 kez görüntülendi

İstiridye Mantarı Kompost İçeriği

Kompost içerisindeki katı besin maddelerine substrat denir. İstiridye mantarı miselinin yani tohumun gelişimi, katı besin maddesi yani substrat içindeki karbon/azot oranına bağlıdır.

İstiridye mantarı kompostu için ana katı madde olarak en fazla kullanılan maddeler şunlardır ;

  • Pamuk Çekirdeği Kabuğu
  • Saman Türleri
  • Talaş
  • Mısır Koçanı
  • Pamuk

Kompost içinde misel üremesi için en uygun pH değeri 5-6,5 arasıdır. Miselyum yani istiridye mantarı tohumu 4.2 ve 7.5 pH aralığında canlı kalabilmektedir. Kompost pH değerini ayarlamak için kalsiyum karbonat yani kireç, maddelerin birbirine yapışmasını önlemek için ise kalsiyum sülfat yani alçı eklemek gereklidir. Kompost içindeki toplam mineral oranı % 1-3 arası olabilir. Yani toplamda 100 kg kompost hazırlamak istiyorsanız en fazla 3 kg alçı ve kireç kullanmalısınız. Alçı veya kireç miktarının fazla olması kompost pH değerinin yükselmesine veya düşmesine neden olacağından miseller gelişim göstermezler.

Ana katı maddelere ek olarak ilave protein ve azot içeren maddeler istiridye mantarı verimini arttırır. İlave olarak düşük oranlarda aşağıdaki maddeler kullanılabilir.

  • Yonca
  • Mısır Unu
  • Buğday Kepeği
  • Pirinç Kepeği

Ana katı madde ve ilave besin maddeleri değişen oranlarda karıştırılarak substrat oluşturulur. Denenmiş, bilinen substrat karışımları olsa da kompost üreten kişi kompost içindeki katı madde oranlarında değişiklikler yapabilir.

Bu maddeler kolay bulunabilir ve ekonomik olarak değeri yüksek olmayan maddelerdir. Bu sayede kompost maliyetinin düşmesini sağlarlar. Ancak her maddenin farklı özellikleri ve tedarik etme şartları olduğundan sizin için en uygun madde veya maddeleri seçmek çok önemlidir.

Örneğin pamuk sıcağı emen bir madde olduğundan sıcak iklimde kompost iç sıcaklığını çok yükseltir. Bu da soğutma maliyetini arttıracak veya sistem yetersizliği nedeniyle istiridye mantarı üretimi olmayacaktır. Dolayısıyla sıcak bölgelerdeki istiridye mantarı üretimi için pamuk iyi bir katı besin maddesi değildir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?