+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İstiridye mantarı nasıl saklanır?

27 Eylül 2017
1 kez görüntülendi
İstiridye mantarı nasıl saklanır?

İstiridye mantarı kimyasal bir ilaç istemez. Kimyasal ilaç verildiği taktirde bozulur ve gelişimini sürdüremez. Genelde sonbahar aylarında doğada yetişen mantar eğer kış aylarında da tüketilmek istenirse saklama koşullarını bilmek gerekir. Konserve yapma, derin dondurucuda saklama ve yaygın olarak bilinen turşu kurma yöntemi ile uzun dönemde muhafaza edilebilir. Ancak mantar çabuk bozulabilen bir gıda türüdür.

2 ile 4 derece arasında muhafaza edilmelidir.

Marketlerde satılan plastik ambalajlar yerine karton ya da kese kağıdı tarzında paketlerde saklanmalıdır. Çünkü plastik bulundurduğu ham maddesinden dolayı daha çabuk bozulmasına neden olur.

Mantar iyi koşullarda saklandığı taktirde kapalı paketlerde 9 güne kadar taze kalabilir.

Ambalaj açıldıktan sonra da gerek lezzet gerek bozulmalara karşı 3 ile 5 gün arasında tüketilmelidir. Mantarın bozulmaya başladığı şapkanın kenarlarından anlaşılabilir. Bozulma başladığında kararma da beraberinde gelecektir.

İstiridye mantarı diğer mantarlara nazaran dayanıklılık süresi ve yetişme olanakları bakımından daha dayanıklıdır. Son derece lezzetli olan istiridye mantarı her yerde yetişebilir ve daha uzun süre muhafaza edilebilir.

Mantar tohumlarını buzdolabında depoladığınız zaman, her gün buzdolabının kapağını açarak havalandırma yapmanız gerekmektedir. İyi bir hava sirkülasyonu mantar tohumlarının canlı kalması için önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?