+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İstiridye Mantarı Ne Zaman Toplanır ?

23 Mart 2019
35 kez görüntülendi
İstiridye Mantarı Ne Zaman Toplanır ?

Yaprak büyüklüğü 10-20 cm arası her mantar toplanabilir ancak ne zaman toplayacağınızı ayarlamak üreticiye kalmıştır. Havalandırma konusunda da belirtildiği gibi yetişkin her mantar havaya saat başı milyonlarca spor bırakacağından yaprakların çok büyümemesi, diğer mantarların gelişimi için önemlidir.

Mantar kompostları 3 dönem halinde mantar verirler. İlk ürün kuluçka dönemi bittikten 5-6 gün sonra içinde toplanabilir hale gelir ve 10 gün içinde tüm mantarlar toplanır. İlk ürün döneminde yani birinci flaşta o komposttan toplayacağınız tüm mantarın yaklaşık %40’ını toplamış olursunuz. Bu, mantarın verimi %40 olacak anlamına gelmemelidir.

İlk ürün döneminin ardından yaklaşık 10 günlük bir bekleme dönemi olur ve bu sırada mantar büyümesi olmaz. Bekleme döneminde ortamın sıcaklığı 1-2 derece arttırılabilir. Daha sonra tekrar mantarlar çıkmaya başlar ve tekrar 10 gün boyunca mantar toplanır.

İkinci ürün dönemi veya ikinci flaş adı verilen bu sürede toplayacağınız mantar, o komposttan toplayacağınız tüm mantarın yaklaşık %20’lik bölümüdür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ikinci flaş sırasında daha az mantar toplanacak olmasıdır. Bu da maliyetleri ve üreticinin nakit dengesini bozabilir.

Üçüncü ürün dönemine girmeden önce yaklaşık 15 günlük bir bekleme dönemi geçer ve bundan sonra son kalan mantarlar çıkmaya başlar. Bu dönemde mantar büyüme hızı ilk ürün döneminden daha düşük olacağından toplama dönemi 1 aylık bir süreye bile yayılabilir. Kuluçka ve hasat dönemi dahil bir mantar kompostundan yaklaşık 3 ay verim alınabilir. 3 aydan sonrası ekonomik olarak kazançlı olmayacaktır.

Üretim ortamında sıcaklık ne kadar az olursa mantar rengi o kadar griye dönük olur. Ayrıca yaprak çapı küçük olmasına rağmen ağırlığı fazla ve toplandıktan sonraki ömrü 1-2 gün daha fazla ve daha lezzetli olur.

Ortamdaki sıcaklık arttıkça mantar rengi sarıya döner, yaprakları büyür, daha kuru hale gelir. Sıcaklıkla beraber nem oranı da artarsa mantar daha toplanmadan çürüyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?