+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İstiridye Mantarı Üretim Tesisi Özellikleri

09 Ekim 2017
672 kez görüntülendi
İstiridye Mantarı Üretim Tesisi Özellikleri

İstiridye mantarının üretim koşullarına bakıldığında, bir mantar üretim tesisi şu özellikleri taşımalıdır:

  • Mağaralar, soğuk hava depoları, ışığa karşı yalıtılmış seralar, tünel ve galeriler, kümesler,depolar, ambarlar ve bodrumlar mantar üretimi yapılabilen yerlerdir.
  • Yaz ve kış aylarındaki ortalama sıcaklıkları mantar üreme sıcaklıklarına yakın olan yerleşkelerin seçilmesi daha uygun olacaktır. Mevsimsel ortalama sıcaklığının yüksek veya düşük olduğu yerlerde, çadır yerine bina seçimi yapılmalıdır.
  • Mantar zararlıların kolayca tesise yayılabileceği odaklara yakın olan yerler, hayvan çiftlik yakınları, tesis etrafında moloz veya çöp yığınları olan yerler, trafiği yoğun toprak yolun kenarları gibi yerler seçilmemelidir.
  • Temiz su kaynaklarına yakın yerler olmalıdır. Mantar üretimi için suyun ucuz ve temiz olması üretim maliyetleri açısından önemlidir. Mantar odalarının sıcaklıklarının sabit tutulabilmesi için klimalar kullanılacağı için elektriği olan yerler seçilmelidir.
  • Mantar üretimi zaman zaman yoğun emek gerektiğinden kısmi veya tam zamanlı çalışanları bulabileceğiniz yerlere yakın olmalıdır. Tesis yerleşim yerlerine uzak olursa, su veya elektik işlerini yapacak kişileri buraya getirmek maliyetli olabilir.
  • Ürünün pazarlamasını kolaylıkla yapılabilecek yerlere yakın olmalıdır.
  • Bu işi daha önce başarılı bir şekilde yapan girişimlerin tavsiyesi; deneyim ve tecrübe kazandıkça tesisin üretim kapasitesinin arttırılması yönündedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?