+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İstiridye mantarının yararları

31 Temmuz 2017
354 kez görüntülendi
İstiridye mantarının yararları

Elbette her mantar türünün kendisine has faydaları bulunmaktadır ancak istiridye mantarının çok sayıda faydası olduğundan dolayı bu mantar türünün diğer mantar türlerinden ayrıldığını düşünüyoruz. Ciddi bir ekonomik gelir sağlamasından dolayı bu mantarın yetiştiriciliğini yapan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır ve bu sayede istiridye mantarının temin edilmesi daha kolay bir hale gelmiştir.

Antioksidan etkisi: vücut içerisinde yer alan hücreler özellikle serbest haldeki radikaller nedeniyle zarar görebilmektedir. Bu zarar kanser gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İstiridye mantarı antioksidan özelliğe sahip olduğundan dolayı hücrelerin zarar görmesine neden olan bu serbest radikallerin etkisinin kırılmasını sağlar. Bu etkisinden dolayı kanser hastalığı ile mücadele konusunda üretilmiş olan birçok ilacın içerisinde istiridye mantarına yer verilmiştir.

Kolesterol etkisi: istiridye mantarı içerisinde yer alan maddeler sayesinde kandaki kolesterol değerlerinin düşmesinde etkilidir. Bu etkisini içerisinde yer alan levostatin maddesiyle göstermektedir. Günümüzde kullanılan kolesterol düşürme konusunda etkili ilaçların içeriğini inceleyecek olursanız bu ilaçların içerisinde istiridye mantarının olduğunu görebilirsiniz. Bu mantar türü kolesterol değerlerinin düşmesini sağladığı gibi kolesterolün dengede kalmasına da yardımcı olmaktadır.

Antibakteriyel etkisi: günümüzde birçok hastalığın oluşmasına bakteriler neden olmaktadır. İstiridye mantarı doğal antibiyotik özelliği gösterdiğinden dolayı çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olan bakteri türlerinin gelişimini engellediği gibi bu bakterilerin yok olmasını sağlamaktadır. Antibiyotik ilaçları kullanmak yerine doğal antibiyotik etkiye sahip besinlerden yararlanmak istiyorsanız istiridye mantarını beslenme zincirinize ekleyebilirsiniz.

Besin değeri: yüksek oranda demir içeriğine sahip olması istiridye mantarının ete oranla etkisinin daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Et tüketemediğinden dolayı yeterli düzeyde beslenemediğini düşünen kişiler daha ucuza temin edebilecekleri istiridye mantarını tüketerek gereksinim duymuş oldukları demiri alabilirler. Ayrıca bu mantar türü içerisinde yüksek ölçüde b vitamini yer almaktadır. B vitamini eksikliğinden kaynaklı problemleriniz varsa gereksinim duymuş olduğunuz b vitaminini istiridye mantarından temin edebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: antibakteriyel ve antioksidan gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan maddeleri içerisinde barındırıyor olmasından dolayı istiridye mantarı bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmektedir. Sürekli çeşitli hastalıklara yakalanıyorsanız ve bu hastalıklar bağışıklık sisteminizin zayıf olmasından dolayı ortaya çıkıyorsa istiridye mantarı sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getirebilirsiniz.

Kabızlığı önler: lif oranı yüksek olan yiyecekler kabızlığın ortadan kalması için önemlidir. İstiridye mantarı lif açısından en zengin besinler arasında bulunur. Bu mantarı tüketecek olursanız almış olduğunuz lif sayesinde dışkınız yumuşar ve kabızlık probleminiz ortadan kalkar. Sindirim sisteminin hızlanmasını sağladığından dolayı sindirim sistemi ile alakalı diğer sorunların da ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır.

Yüksek tansiyonu düşürür: potasyum içeren her besin türü yüksek tansiyon değerlerini düşürme konusunda etkilidir. İstiridye mantarının içerisinde yüksek oranda potasyum yer alır. Bu potasyum tuzun etkisinin azalmasını sağlar ve bu sayede yüksek tansiyon problemi büyük ölçüde ortadan kaldırılır. Yüksek tansiyon için istiridye mantarı tüketilecekse tuz tüketimine de sınırlama getirilmesi mantıklı olacaktır.

Anemiyi engeller: anemi hastalığı belirtilerini vücut içerisinde demir ve folat eksikliğinin görülmesi durumunda daha fazla göstermektedir. Anemi hastası olan kişiler demir ve folat alımını arttıracak olursa tedavi süreci hızlanmaktadır. Bu yüzden anemi problemi olan kişiler tedavi sürecini kısaltmak adına kesinlikle istiridye mantarı tarzındaki besinleri beslenme zincirine eklemelidir. Bu sayede bu hastalıkla mücadele daha kolay bir hale gelecektir.

İstiridye mantarına karşı bazı kişilerin alerjisi olabilmektedir. Bu mantar tüketildikten sonra beklenmedik durumların ortaya çıkması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ayrıca istiridye mantarı adı altında başka mantar türlerinin de tüketicilere satıldığı ve bu mantarların içerisinde zehirli mantarların da bulunabildiği bilinmektedir. Bu yüzden hangi mantar türü olursa olsun mutlaka güvenilir noktalardan alınmasına özen gösterilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?