+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kütükte İstiridye Mantarı Nasıl Üretilir?

06 Nisan 2019
18 kez görüntülendi
Kütükte İstiridye Mantarı Nasıl Üretilir?

İstiridye mantarı doğada, özellikle kayın ve kavak ağaçlarının çürümekte olan kütüklerinde yetişir. Aynı ortamı sağlayacak olan kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliğinden alınacak ürünün tadı daha keskin ve lezzetli olacaktır. Kütükte istiridye mantarı yetiştirilirken tamamen doğal ortam ile özdeş bir ortam sağlanmış olacağı gibi, organik ürün de elde edilecektir.

Organik Üretim
Klasik istiridye mantarı üreticiliği mantar kompostu poşetlerinde yapılır. Kompost hazırlığı detay gerektiren zorlu bir süreçtir. Kompostun steril olması, bakteri ve mikroorganizmalardan arındırılmış olması gerekir. Bu arındırma işleminde kimyasal maddelerden de faydalanılır. Kaynatarak, buharla ve soğutarak yapılan sterilizasyon işlemlerinde kimyasal kullanılmaz.

Kütükte mantar üretimi mantarın doğal ortamında yetişiyor gibi tamamen organik bir üretim söz konusudur.

Uygun Kütük Temini
Kütükte mantar üretimi özellikle orman köylerinde yoğun olarak yapılmaktadır. Orman köylerinde kütüğe ulaşmak çok kolaydır. Fakat kütükte mantar üretimi farklı bölgelerde yapılacaksa, odun satan yerlerden kütük temin edilebilir. Ömrü dolduğu için kesilen ağaçların kütüklerinden de faydalanmak söz konusu olabilir. Fakat kütük elde etmek için genç ağaçların kesilmemelidir

Geniş yaprakları olan tüm ağaç türleri kulanıma uygundur. Ağacın odun cinsi ne kadar yumuşak olursa o kadar kolay mantar yetiştirilebilir. Ağaç ne kadar sert olursa o kadar meşakkatli olacaktır bu süreç.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?