+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kütükte istiridye mantarı

27 Eylül 2017
520 kez görüntülendi
Kütükte istiridye mantarı

Son yılların trend girişim kollarından birisi olan istiridye mantarı yetiştiriciliği farklı şekillerde üretim olanağı olan bir iş koludur. Hobi amaçlı da bir çok kişi evinde istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmaktadır.

Kütükte istiridye mantarı nasıl yetiştirilir ?

Kütükte istiridye mantar yetiştirmek hem zahmet hem de zaman açısından ticari amaçlı çok tercih edilmez ancak kütükte yetişen mantarlar çok daha kaliteli ve lezzetli olur.

Kütükte istiridye mantarı aşılama yöntemi

İki ana yöntem ile kütükte istiridye mantarı yetiştirilebilir. Bunlardan birisi kütüklere kapak açarak aşılama diğeri ise dübel çakma şeklinde olur.

Dübel açarak aşılama yöntemi

İlk aşılama yöntemi için 8-10 cm aralıklarla çapraz olarak misel dübellerin boyutuna uygun olarak matkap uçu ile delikler açılmalıdır. Miselleri aşıladıktan sonra üzerine eritilen bir mum fırça yardımı ile sürülerek hava alması engellenmelidir.

Kütüklere kapak keserek aşılama yöntemi

Bu yönteme çapı 5 cm den daha kalın tercihen kavak ağacından 50 cm’lik kütükler kesmek ile başlanmalıdır. Bu kütükler üstten 5 cm kesilip kapak haline getirilmelidir. Kütüklerin taze kesilmiş olması ürünün hasat zamanı açısından önem arz eder. Kapakları keserken hem kütüğe hem de kapak kısmına bir kalemle işaret koyulmalıdır. Sıradaki işlem kapağı kapatma işlemidir.İşaretlenen kapak ve kütükler üst üste getirilip uygun boyda 3-4 adet çivi ile kapak kütüğe sabitlenmelidir. Bundan sonra bu kapak hiç açılmayacağı için sıkıca bu işlem yapılmalıdır. Kapak ve kütüğün bağlantı noktası kağıt bant veya streç film ile kapatılmalıdır, kütük bir miktar nemlendirilip ve siyah büyük bir çöp torbasına kütük oturtulup torbanın içi bir fısfıs yardımı ile iyice ıslatılmalıdır.Poşetin ağzı bir bant yardımı ile içindeki hava alarak kapatılmalıdır ve 1 ay boyunca asla açılmamalıdır. Hava sıcaklığının 13-20 derece arasında olduğu bir ortamda kütük bu şekilde bekletilmelidir. Bir ayın sonunda poşet açılıp kütüğün üstünü ve yanlarını beyaz bir örtünün kapladığını yada beyaz mantarlaşmaların olduğunu görülmelidir. Bu olmuş ise mayalanma gerçekleşmiş demektir.

Bu aşamada artık kütüğe gereken şey nem, ışık ve temiz havadır. Kütükler günde 12 saat ışık görecek şekilde konumlandırılmalıdır. Sıcaklık minimum 13 derece olmalı ve nem oranı da %60 ın üzerinde olmalıdır. Nemlendirme için tabana koyulacak toprak yada leğen içine koyulacak toprağı ıslatarak yapılabileceği gibi kütüklerin üstüne ıslak sünger koyarak da kütüklerin su ihtiyacı karşılanabilir. Hobi olarak yapılabilecek hatta ev ortamında bile yapılabilecek uygulamadır. Ticari olarak düşünüldüğünde yer, havalandırma, nem kontrolü gibi ihtiyaçları çeşitli makina ve teçhizat ile gerçekleştirmek durumunda olacaksınızdır.

Uygun ortamda yaklaşık 1,5 ay sonra ilk hasat gerçekleştirilebilir. Sağlıklı bir kütükten 3-4 yıl boyunca verim alınması mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?