+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

MANTARA DAİR GENEL BİLGİLER

30 Mayıs 2018
29 kez görüntülendi
MANTARA DAİR GENEL BİLGİLER

Günümüzde mantar üretimi hemen hemen ülkemizde tüm illerde birden fazla yetiştirici tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden mantarların soflarımıza gelmezi artık kaçınılmaz olmuştur. Mantar yetiştirciliği oldukça fazla yapılmasına rağmen çoğu insan mantarları doğadan toplamayı tercih etmektedir. Marketlerden, manavlardan aldığınız istiridye mantarı sağlık açısından herhangi bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyoruz. Fakat doğadan toplanan mantarlar hakkında aynı güveni vermemiz söz konusu değil.Mantarlar asla naylon torbaya konmaz. Mantar, hava geçirmez ortamda bozulur, zehirlenebilirsiniz.Pek çok mantar zehirlemesi ölümcül değildir.Mantarları böcekler yiyorsa insanlar da yiyebilir diye düşünmek yanıltıcıdır.Mantarlarda bulunan bir tür şekeri çözümleyen enzim bazı insanlarda bulunmadığından kültür mantarı dahil hangi mantarı yeseler rahatsızlanırlar.Uygun koşullarda saklanmayan, çürümüş, küflenmiş, yaşlı, okside olmuş her mantar, cinsi ne olursa olsun ciddi zehirlenmelere yol açar.İlkbaharda ve sonbahar sonunda zehirli mantar olmayacağı; taze, küçük ve beyaz mantarların zehirlemediği; çayırda çıkanlar, pembe lamelliler, ağaçların üzerinde çıkanların yenebileceği inancı yanlıştır.
Pişirirken gümüş kaşıkla karıştırılması tavsiye edilip, kaşık kararmazsa sorun olmadığı düşünülür. Ancak, bazı mantar türlerinin toksinlerinin oksidan özelliği yoktur.
Sirkenin toksinleri aldığı görüşü doğru değildir. Sirkenin hiçbir mantar türü üzerinde etkisi olmadığı deneylerle ispatlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?