+90 332 237 55 65
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
İstiridye Mantarı Hakkında Bilmek İstediklerinizi Bu Başlık Altında Topladık
İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir?
Mantar doğa koşullarında yetiştiği için ticari olarak istiridye mantarı üretimi yapmak isteyen üretici adayları, doğal koşulları sağlayabilecek tesisler mantar üretim tesislerinde yapılmalıdır. İstiridye Mantarın gelişim sürecinde aşama aşama farklı iklim koşullarına ihtiyaç duyması nedeniyle bu koşulları yerine getirmek için ilk aşamada danışmanlık sürecinde birebir eğitim almaları ve bilgilenmeleri gerekir.
İstiridye mantarı tesis seçimi nasıl yapılmalıdır?
Mantar tesisleri mantar yetiştiriliciliği açısından büyük rol oynamaktadır. Ticari olarak mantar üretimi yapılacak ise mantarhane olmazsa olmazdır. Mantar tesisi mantarın istemiş olduğu doğa koşullarını sağlayabilecek nem oranı, sıcaklık, havalandırma gibi ekipmanların özel olarak kurulmuş ve doğal koşulları yerine getirebilen çadırlar yada odaların kalite ve düzenine özen gösterilmelidir.
Mantar tesisi üretim çadırına ne kadar kompost konulmalı?
Standart bir 100 metrekare üretim çadırına en fazla 10 ton kompost konulmalıdır. 10 ton üzerine çıkıldığında içerideki hava sirkülasyonu zorlaşacaktır. Mantar üretiminde en önemli noktalardan biri hava sirkülasyonu dur. Sistem içerideki kirli havayı temizleyemediği için istiridye mantarı verimi oldukça düşecek ve üreticiyi büyük bir zararla karşı karşıya getirecektir.
İstiridye Mantar üretimi nerelerde yapılabilir
İstiridye mantarı üretimi yapmak için iklim koşullarını sağlayabilmek adına kapalı alanlara ihtiyaç duyulur. Kapalı alanlarda mantara sanki doğal ortamındaymış hissi verilerek yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Uygun olabilecek alanlar dükkanlar, evlerin bodrum katları, daireler, ahırlar vb. yerlerden oluşmaktadır. Fakat bu alanlarda üretim yapmak için iyi bir yalıtıma ve havalandırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
İstiridye mantarı tesis kurulumu için destek alabilir miyim?
İstiridye mantarı üretmek isteyen üretici adaylarının ilk olarak belirlemesi gereken şey üretimin nerede yapılacağı olmasıdır. Üretim yapılacak yerin elverişliliği ve iklim koşulları akabinde ihtiyaç duyulacak ekipmanların uzman ekibimiz tarafından analiz edilmesi gerekir. Alanın incelenmesi sonucunda ortaya çıkan rapor üretici adaylarımıza sunularak nasıl bir yol izlenmesi gerektiği belirlenir ve uygun sistem için kurulum gerçekleştirilebilir. Hazırlanan raporda üretim yapılacak alanın büyüklüğü, ranza sistemleri, iklimlendirme sistemleri, havalandırma ekipmanı, kompost kapasitesi gibi birçok kalem hesaplanır, demirbaş ve ekipmanlar hakkında detaylı bilgi verilir. Detaylı bilgi için iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.
Profesyonel bir mantar tesisinde aylık giderlerim ne kadar olacak?
Genel giderleri sıraladığımızda; Kira gideri (Mantarhane’nin kurulmuş olduğu alan kendinize ait değilse)Nakliye gideri (Kompost nakliye bedeli ve hasat edilen istiridye mantarının teslimatı) Elektrik, Su vs. (Mantar çadırı aydınlatması, klima, nemlendirme makinesi ve temizlik gideri)Üretim aşaması hasat dönemine yaklaştığında mantarhane içerisi ışığa ihtiyaç duyacaktır ve günde 8 ile 10 saat arasında açık duracaktır.İklimlendirme koşullarının sağlanması için 24 saat boyunca klima ve nemlendirme sistemi açık konumda duracak ve ihtiyaç halinde makineler devreye otomatik olarak girecek.İstiridye mantarı spor yaydığı için havalandırma fanları otomatik olarak belirli aralıklarla çalışacak ve içerideki havayı sürekli tazeleyecektir.
Taze istiridye mantarı nasıl olmalıdır?
Beyaz renkteki mantarın tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur fakat dolapta saklama süreniz düşeceğinden hızlı tüketim yapabilecek olanlar tercih edebilir, mantar bundan sonra sarımsı bir renk alır bu mantarın bozulmaya başladığını ve hafif jölemsi bir hal almaya başlayacağının habercisidir.
İstiridye Mantarı Nedir Hangi Ortamlarda Yetişir ?
İstiridye mantarı doğada yetişebilen ve yenilebilen mantar türlerinden bir tanesidir. Ve bunun kültür ortamında yetiştirilebilen ender türlerinden bir tanesidir aynı zamanda. Doğada yenilebilir ve kültürel ortamda yetiştirilebilen ender türlerindendir. İstiridye mantarı kütlesinde %95 oranında su bulunur.
İstiridye Mantarı Nerede Yetişir?
İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için mutlaka kapalı ortamlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için uygun olmak şartı ile daire, dükkan, bodrum katlar, ahırlar kullanılabilir.
Organik İstiridye Mantarı Üretim Aşamaları Nelerdir ?
1-Ortam hazırlığı ve buharla pastörizasyon işlemi 2-Haşlama yöntemiyle pastörize işlemi
İstiridye Mantarının Besin Değeri ve Sağlık Açısından Önemi Nedir ?
İnsan vücudu için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve demir gibi tüm mineral tuzlar sığır ve tavuk etinde bulunanların iki katı düzeyinde bulunmaktadır. Karaciğer hariç, tüm et ve sebzelerden daha fazla folik asit içermektedir. Düşük nişasta, yağ ve kalori içerdiği için obezite ve hipertansiyon hastalarına çok az sodyum içermesinden dolayı tavsiye edilmektedir.
İstiridye Mantarı Raf Ömrü Ne Kadardır ?
Hasat edilen mantarın 1-7 gün arası raf ömrü vardır. Bu süre içinde 3-8oC sıcaklıkta tutulmalıdır. Normal oda sıcaklığında dayanma zamanı 24 saattir.
İstiridye Mantarı Mantarhanenin Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır ?
Misel gelişimi için optimal sıcaklıklar 25-28°C’dir. Tam kolonizasyon sonrasında taslak oluşumunun teşvik edilmesi için sıcaklık 15°C’ye düşürülmelidir.
İstiridye Mantarı Mantarhanenin Havalandırması Nasıl Yapılmalıdır ?
Taslak gelişimi ve özellikle şapka oluşumu dönemlerinde belirli aralıklarla üretim odalarına taze hava girişinin sağlanması gerekir.
Ancak bunda aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırı havalandırma, aşırı nem kaybına sebep olur, üretim odasının nemi düşer, ortam kurur.
İstiridye Mantarı Mantarhanenin Nemi Nasıl Sağlanır ?
Havalandırma sonrası, üretim odasının nemi düşer. Üretim odasına su püskürtme ile ortam nemlendirilir. Ortamda taslaklar görünür görünmez, oda içi nem %85’e düşürülmelidir.
İstiridye Mantarı Kuluçka Dönemi Kaç Gündür ?
Kuluçka süresi 14 gündür.
Mantar Zehirlenmelerinde İlk Belirtiler Nelerdir?
Bulantı, kusma, terleme, ishal, ateş, nabız yüksekliği, görmede bozukluklar, yüz ve boyun kızarması, karın ağrısı ve sersemlik.
Mantar zehirlenmesinin ilk belirtileri görülmeye başlandığında doğruca doktora gidilmelidir. Aksi halde karaciğer, akciğer, kalp ve beyin fonksiyonlarında yavaşlama ve ardından durma görülebilir.
İstiridye Mantarının Yararları Nelerdir?
antibakteriyel etkisi, kolestrol düzenleyici, antioksidan etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirir, kabızlığı önler, yüksek tansiyonu düşürür, anemiyi engeller.
Türkiye'deki Mantar Çeşitleri Nelerdir ?
Türkiye, 20 milyon hektarlık orman alanı ve geniş ziraat arazileri ile kırlık araziler bakımından çok geniş bir mantar yetişme ortamına sahiptir. Araştırmalara göre, bugün için 40 civarında yenen mantar türü yemeklik olarak toplanmaktadır. Bunlardan bazıları; kuzu göbeği mantarı, kuzu mantarı, kanlıca mantarı, öküz mantarı, bal mantarı, şemsiye mantarı, posteki mantarı, istiridye mantarı.
Miselin Gelişmemesinin Sebepleri Nelerdir ?
– Kompost aşırı ıslak ya da kurudur.
– Kompost sıcaklığı 30 C yi aşmıştır
– Kompost besin maddelerince fakirdir.
– Kompost hazırlanması ve pastörizasyonu iyi yapılmamıştır.
– PH uygun değildir
– Hastalık ya da zararlılarla bulaşma vardır.
İstiridye Mantarı Pazar Alanları Nerelerdir ?
– Semt pazarları
– Marketler
– Restaurantlar
– Oteller
– Fast Food zincirleri
– Pizza üretimi
– Donmuş gıda sektörü
– Catering şirketleri
– Manavlar
– Sebze halleri
İstiridye Mantarı Kaç Kez Hasat Edilir?
istiridye mantarı kompostları 3 dönem halinde mantar verir. Yani bir kompost 3 kez hasat edilir.
İlk mantar kuluçka dönemi bittikten sonra 5-6 gün içinde toplanabilir hale gelir ve 10 gün içinde tüm mantarlar toplanır. İlk ürün döneminde o komposttan toplayacağınız tüm mantarın yaklaşık %40’ını toplamış olursunuz.
Mantar Nasıl Oluşur?
Sporlar, mantarlar için yüksek yapılı bitkilerdeki tohum gibidir. Mantarlar bu yapıdan meydana gelirler. Şapkalı mantarların şapkalarının hemen altında lamel denilen bir yapı bulunmaktadır. Sporlar bu yapıda oluşurlar. Olgunlaştıktan sonra rüzgar gibi çevre faktörlerinin etkisi ile etrafa yayılırlar. Uygun ortam bulduklarında çimlenerek “Primer misel” adı verilen yapıyı oluştururlar. Bu yapıdan ise “Sekonder misel” adı verilen yapılar meydana gelir.
Mantarlarda Üreme Nasıl Olur ?
Bazı mantarların üremesi sporlar yoluyla gerçekleşir. Toprağa dökülen sporlar rüzgarla ya da böceklerle çevreye dağılır ve toprakta yıllarca yaşayabilir. Mantarlar nemli ortamlarda gelişirler, bu nedenle yağmurlardan sonra topraktaki sporlar çimlenerek mantarları oluştururlar.
Tek hücreli mantarlar ise tomurcuklanarak çoğalabilirler. Mantarların tomurcuklanma ile üremesi için günlük hayatımızda hamur, peynir vs. yapımında yararlandığımız maya mantarlarının üremesi örnek verilebilir.
Mantar Nedir ?
Mantarlar; hayvanlar ve bitkiler arasında yer alan canlılar olarak kabul edilen, çok hücreli ve tek hücreli olabilen canlılardır. Hayvanlar gibi aktif hareket edemezler ama bitkiler gibi klorofil de taşımazlar. Hareket etme yeteneklerinin olmayışı, hücrelerinin duvarla çevrelenmiş olması ve sporla çoğalmaları nedeni ile bitki olarak kabul edilirken; klorofil içermemeleri, yaprak, gövde, kök gibi organlarının bulunmayışıyla da bitkilerden farklılık gösterirler.